Gdzie można otworzyć warsztat samochodowy? Prowadzenie warsztatu samochodowego bez wątpienia jest bardzo dobrym pomysłem na biznes. Ilość zarejestrowanych pojazdów jest w naszym kraju olbrzymia. Znaczna większość z nich to samochody, które mają już wiele lat i ulegają awariom. Na brak klientów zainteresowanych naprawą swoich pojazdów, bez wątpienia nie będzie można więc narzekać.

Jak otworzyć warsztat samochodowy?

Prowadzenie warsztatu samochodowego nie jest formą działalności, przy której wymagane są zezwolenia czy koncesje. Warsztat samochodowy może więc prowadzić każdy, kto się na to zdecyduje i czuje się na siłach by działać w tej branży. Naprawa samochodów oczywiście wymaga specjalistycznej wiedzy. Szczególnie pojazdy z ostatnich lat produkcji są dość skomplikowane technicznie, więc aby je naprawiać, trzeba posiadać zarówno wiedzę jak i doświadczenie. Oczywiście, jeśli właściciel warsztatu może się pochwalić tym, że potrafi naprawiać pojazdy to świetnie. Nie musi on jednak posiadać dużego doświadczenia, zawsze bowiem może zatrudnić do swojego warsztatu mechaników samochodowych. Przy dobrze prowadzonym warsztacie samochodowym, z czasem wręcz będzie to koniecznością, bowiem z dużą ilością pojazdów do naprawy nie poradzi sobie jedna osoba. Żadne klient zaś nie będzie chciał czekać przez wiele dni, by móc odebrać swój naprawiony pojazd. Na początku jednak z powodzeniem wystarczy działanie we własnym zakresie. Warto jednak tu dopowiedzieć, że w przypadku niektórych usterek, do ich naprawienia potrzebna jest pomoc co najmniej jednej osoby. Już samo wyciągnięcie z pojazdu silnika czy skrzyni biegów, może bowiem dla jednej osoby okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania.

 

Miejsce można wynająć

Oczywiście idealnie jest, jeśli posiadamy choćby garaż, w którym będziemy mogli dokonywać napraw i prowadzić swój warsztat samochodowy. W takim miejscu jednak nie będzie możliwości przeprowadzania trudniejszych prac. Wymiana oleju, klocków hamulcowych czy ogumienia to wszystko, co można w niewielkim warsztacie robić. Jeśli w garażu jest choćby kanał, można rozszerzyć swoje usługi o takie czynności jak wymiana amortyzatorów czy układów wydechowych. Bardzo poważnych napraw jednak w takim miejscu się nie wykonamy. Zaś klient, który zostanie odesłany do innego warsztatu, najprawdopodobniej już nie wróci, co więcej, może mieć negatywne opinie o warsztacie.

części do aut koreańskich
części do aut koreańskich

Chcąc działać profesjonalnie, warto więc poszukać pomieszczenia, w którym będzie możliwe wykonywanie wszelkich napraw. Bardzo ważne jest to, by w pomieszczeniu była możliwość podnoszenia samochodów. Jeśli takim pomieszczeniem dysponujemy, konieczne będzie zainwestowanie w podnośnik samochodowy i inne wyposażenie warsztatu. Jeśli zaś nie, takiego miejsca trzeba poszukać. W każdym mieście można znaleźć nawet kilka miejsc, idealnych do prowadzenia warsztatu samochodowego. Cena wynajmu takiego miejsca nie jest bardzo wysoka, przy dobrze prowadzonym warsztacie zaś z pewnością uda się zarobić zarówno na takie koszty jak i wygenerować zysk dla siebie.

Nie jest tajemnicą, że warsztaty samochodowe zarabiają też na częściach samochodowych, które wymieniają w pojazdach swoich klientów. Mechanik samochodowy w każdej hurtowni motoryzacyjnej otrzyma zniżkę na zakup takich części. Zysk ten niekiedy może być bardzo duży, dlatego planując znalezienie miejsca na prowadzenie warsztatu samochodowego, warto popytać w okolicznych hurtowniach motoryzacyjnych o to, na jakich warunkach sprzedają części warsztatom samochodowym.

Zobacz również:

Idealne miejsce na warsztat samochodowy

Nie jest prawdą, że warsztat samochodowy musi być zlokalizowany w centrum miasta, przy drodze z dużym natężeniem ruchu czy w podobnym miejscu, gdzie jest dużo samochodów. Dobry warsztat samochodowy może być zlokalizowany nawet na wsi i mieć olbrzymią liczbę klientów. W obecnych czasach w większości rodzin jest więcej niż jeden samochód, każdy też ma rodzinę, znajomych. Nie ma więc problemu z dostarczeniem pojazdu do warsztatu i powrotem do domu. W przypadku miejsc bardzo popularnych, jest tez innym problem. W takich rejonach działa więcej warsztatów samochodowych i klienci – mają pobliską alternatywę – mogą się przemieszczać, pytać o szczegóły naprawy, porównywać ceny. Popularne miejsce wcale więc nie oznacza większej ilości klientów, tym bardziej jeśli inne warsztaty w okolicy istnieją od wielu lat.

Oczywiście zawsze dobrze jest oznaczyć możliwość dojazdu do warsztatu samochodowego. Nawet jeśli będzie on zlokalizowany przy jakiejś mało znanej uliczce, klienci  tam dotrą.

Dużo ważniejsze od lokalizacji warsztatu, jest profesjonalne działanie od początku jego istnienia. Warto tu sobie przypomnieć znane powiedzenie. Zadowolony klient może pochwali się znajomym. Niezadowolony z pewnością to zrobi. Od początku działania w tej branży, warto robić wszystko jak najlepiej, oferować przystępne ceny i dobre warunki naprawy. Na początku bardzo ważna jest też reklama warsztatu. W późniejszym okresie działania, można ograniczyć ilość reklam i bazować na stałych klientach, a także na tych, którym nasz warsztat został polecony przez innych.