Co lepsze fotodepilacja czy depilacja laserowa? Kobiety, ale również coraz częściej mężczyźni, dbają o to, by ich ciało było pod różnymi względami atrakcyjne. Jednym z wyznaczników atrakcyjności jest gładka skóra. Jeszcze do niedawna kobiety miały do wyboru wyłącznie tradycyjne formy depilacji.

Wybierały zatem spośród różnorodnych maszynek do golenia, wosków, depilatorów mechanicznych czy kosmetyków do golenia. Osiągane w ten sposób efekty są jednak nietrwałe. Już po kilku dniach włoski odrastają i trzeba się ich ponownie pozbywać. Innowacyjną metodą są zabiegi trwałego usuwania owłosienia: depilacja laserowa oraz fotodepilacja. Na czym polegają? Czy naprawdę są skuteczne?

Na czym polega fotodepilacja?

Zabieg IPL, fotodepilacja, często postrzegany jest jako odmiana depilacji laserowej http://epi-gdansk.pl/depilacja-laserowa-gdansk/. Tymczasem urządzenie IPL wytwarza wiązkę promieniowania elektromagnetycznego, która rozgrzewa barwnik znajdujący się w ludzkiej skórze i niszczy ją. Odbywa się to jednak bez zagrożenia dla naskórka. Zjawisko to nosi nazwę selektywnej fototermolizy. Ta selektywność polega właśnie na tym, że wiązka niszczy wyłącznie melaninę. Znaczenie mają przerwy, które następują pomiędzy poszczególnymi impulsami. Właściwe zaprogramowanie urządzenie pozwala skórze odpocząć w taki sposób, by uwolnić połowę energii emitowanej wiązki. Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla skóry, ponieważ nie dochodzi do przegrzewania naskórka. W ten sposób można również uniknąć poparzenia.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to kolejny sposób niwelowania zbędnego owłosienia na skórze. Ze względu na dłuższe utrzymanie osiągniętych efektów, cieszy się dużą popularnością. Wykonywana jest w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. W trakcie zabiegu urządzenie emituje wiązkę światła, która wchłania melanina, czyli barwnik skóry. Znajduje się on w cebulkach włosów, absorbuje światło lasera, a następnie podgrzewa skórę. Efektem tego działania jest zniszczenie melaniny i utrata włosków. Nowoczesne urządzenia posiadają specjalną głowicę, która w trakcie zabiegu schładza skórę. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko oparzenia i podrażnień skóry. Dzięki temu zabieg jest również bezbolesny. Jaki obszar ciała najczęściej depilujemy? Są to zarówno małe partie: wąsik, pachy, okolice bikini, jak i większe: nogi, ręce. Mężczyźni decydują się również na depilację brzucha, torsu czy pleców. Liczba zabiegów uzależniona jest przede wszystkich od koloru włosków, karnacji, jak i depilowanej powierzchni ciała.

Polecamy szczególnie:

Jak długo utrzymują się efekty usuwania owłosienia?

Zastanawiając się nad wyborem właściwego rodzaju depilacji, wiele osób bierze pod uwagę trwałość efektów. Jak ona wygląda w przypadku depilacji laserowej i fotodepilacji? Niezależnie od wybranej metody, warto pamiętać, że na efektywność zabiegu wpływają przede wszystkim czynniki indywidualne: grubość włosa oraz rodzaj karnacji. Zwykle rezultaty depilacji laserowej utrzymują się do kilku lat. Po ich upływie należy powtórzyć zabieg. Efekty zabiegu IPL utrzymują się około roku. Wciąż są jednak trwalsze niż tradycyjne metody depilacji mechanicznej. Niewątpliwą zaleta fotodepilacji jest krótki czas trwania. Depilacja okolic bikini, pach, czy wąsika trwa około kilku minut. Większe obszary ciała można depilować jednak nie dłużej niż godzinę. Powtarzając domową depilację, warto uwzględnić, że każda kolejna seria trwa krócej. Dzieje się tak, ponieważ spowalnia faza wzrostu włosa. To również jeden z argumentów przemawiających na korzyść IPL.

Wybrać depilację laserową czy IPL?

Co lepsze fotodepilacja czy depilacja laserowa?
Co lepsze fotodepilacja czy depilacja laserowa?

Wybór sposobu depilacji powinien być podyktowany własnymi oczekiwaniami. Depilacja laserowa daje dłuższe efekty. Warto jednak pamiętać, że ważny jest czas wykonania zabiegu. Najlepiej zrobić to w sezonie jesienno-zimowym. Dlaczego? Okres w jakim włoski ostatecznie przestają rosnąć trwa nawet do kilku miesięcy. Pomiędzy poszczególnymi zabiegami należy odczekać nawet 5 tygodni. Większe partie ciała, potrzebują też więcej czasu. Wiele osób, zastanawiając się nad rodzajem depilacji, zwraca przede wszystkim uwagę na cenę. Im większą partię ciała depilujemy, tym większy jest koszt. IPL zatem może być tańszy, ponieważ wystarczy zakupić urządzenie jednorazowo. Zauważalne efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu. Po roku należy jednak zabieg powtórzyć. Wciąż jednak nie ponosimy żadnych kosztów, ponieważ urządzenie mamy w domu. Pozwala to zaoszczędzić czas, ale również pieniądze. Cała procedura przebiega przecież w domu, a nie w salonie kosmetologicznym.

Podsumowując, wybór rodzaju depilacji zależy od indywidualnych potrzeb, ale również budżetu, jaki planujemy przeznaczyć a zabieg. Depilacja laserowa może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, zwłaszcza jeśli decydujemy się na depilację całego ciała. Tymczasem zakup urządzenia IPL, choć jednorazowo kosztuje od kilkuset złotych do ponad tysiąca złotych, pozwala na usuwanie owłosienia za darmo. W związku z tym nie wymaga regularnych wizyt u kosmetologa czy kosmetyczki. Wiele zależy zatem od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

M-estetica medycyna estetyczna
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 21/lok U7
02-797 Warszawa
666404584
www.m-estetica.pl