Budowa dachów – kiedy myślimy o dachach, zwykle myślimy o trapezowych płytach lub dachówkach. W skrócie: zakryj je, więc najmniej ważna rzecz z punktu widzenia wszystkich elementów ich konstrukcji, nie powinna być rozważana na początku, ale na końcu. Jednocześnie nie wszyscy dokładnie wiedzą, czym jest więźba dachowa, czyli co to właściwie jest i jak budowany jest dach.

Wszystkie najcenniejsze informacje na ten temat postaramy się zawrzeć w naszym artykule, który skupia się na zapewnieniu osobom planującym budowę domu wiedzy niezbędnej do kontrolowania procesu budowy jego najważniejszego elementu – dachu.

Więźby dachowe – czym są i dlaczego są ważne?

Wiązary dachowe to istotna rzecz w konstrukcji dachów – nie bez powodu wspomnieliśmy o nich we wstępie, opisaliśmy je jako pierwsze. Więźby dachowe są bardzo ważnymi elementami nośnymi w konstrukcji dachu, ich rolą jest przenoszenie działających na nie obciążeń (w tym śniegu, wiatru i własnego ciężaru) na jego główne podpory – ściany i słupy.

Ponieważ kratownice są bardzo ważnymi elementami w konstrukcji dachu, warto wiedzieć, że:

  • Są to elementy prefabrykowane – czyli są przygotowywane w fabryce zgodnie z podanymi jej wytycznymi, specjalnie pod konkretny projekt domu, nie ma tu miejsca na błędy, gdyż cały proces wykonuje maszyna dbająca o precyzję i jakość wykonania komputerowego nadzoru rzemieślniczego.
  • Kratownice są dość drogim rozwiązaniem, ale są bardzo mocne i zapewniają pewność konstrukcyjną. Jak wielu mówiło, na dachu nie ma co oszczędzać – skoro kratownice są elementem jego konstrukcji, nie powinniśmy na nich też wchodzić.
  • Montowano je za pomocą dźwigu, co sprawiało nam wiele problemów, a często były trudno dostępne. To wszystko dlatego, że tego typu sprzęt nie zawsze trafia na mniejsze działki. Bez względu na to, jak duża jest działka, a przejścia do i na zewnątrz są wąskie, jest to niemożliwe.
  • Powstają w oparciu o wielokrotne przycinanie i wygładzanie drewna, zwykle w rytmie z góry ustalonego projektu.
  • Kratownice nie są wymagane, ale są bardzo ważne i godne uwagi. W przypadku ich braku musimy rozważyć inny sposób, aby pomóc dachowi poradzić sobie z obciążeniem, taki jak zainstalowanie specjalnych słupów nośnych. Ograniczają one jednak nasze możliwości architektoniczne i projektowe (muszą być głęboko zakorzenione).

Odpływy i ich znaczenie

Podobnie jak płyty trapezowe, o których powiemy kilka słów w dalszej części tego artykułu, rynny są bardzo ważnym elementem konstrukcji dachu – szczególnie w kontekście wspomnianych więźb dachowych i ich roli w całej konstrukcji. Rynny pozwalają na odprowadzenie wody i śniegu z dachu – obie te rzeczy mogą go obciążać, zmuszając w ten sposób wiązary dachowe do cięższej pracy.

Dobrze zaplanowany system rynnowy pozwoli na:

  • Ciągłe odprowadzanie wody z dachu,
  • Zapobiegaj przeciekom dachu, szczególnie w obszarze podokapowym,
  • Oszczędzaj na płytach trapezowych i innych dachach, których jakość może ulec pogorszeniu przez częsty kontakt z wodą.
  • Bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o rynny są rynny wykonane ze stali, a następnie pokryte powłoką poliestrową. Znane są z niesamowitej trwałości i długotrwałego zachowania walorów estetycznych.

Blachy trapezowe, faliste, dachówki – jak ostatecznie pokryć własny dach?

Budowa dachów
Budowa dachów

Układanie dachu to jeden z dwóch ostatnich etapów prac dekarskich (dlatego uznaliśmy, że jest to etap, którego nie powinniśmy od początku traktować tak poważnie). Pokrycia dachowe dobieramy według własnego uznania, kierując się upodobaniami związanymi z wyglądem i trwałością jego cech. Możemy układać blachy trapezowe lub faliste, płytki stalowe lub ceramiczne. Opcji jest wiele, dlatego warto zastanowić się nad wyborem tej najlepszej.

Dachy nie zawsze wykonują prace budowlane. Ostatnim etapem jest izolacja dachu, która wykonywana jest od strony poddasza dachu, gotowa od zewnątrz. Wykonuje się je poprzez ułożenie izolacji. Nie każdy się na to decyduje, a należy to powiedzieć na wstępie – jednak docieplenie dachu ma sens, ponieważ obniża koszty późniejszego mieszkania w budynku mieszkalnym.

Podsumowanie

Przede wszystkim konstrukcja dachu powinna skłaniać nas do myślenia nie o kolorze płyty trapezowej czy całej konstrukcji, ale o jej szkielecie, więc więźba dachowa odpowiada za wartość nośną więźby dachowej i samej więźby . Musimy znać tę hierarchię, jeśli chcemy odpowiednio wybudować własny dom lub jak najbardziej fachowo nadzorować jego pracę. Wspomniana wyżej deska trapezowa jest z pewnością ważna, ale znajduje się na samym dole tej hierarchii, ustępując miejsca elementom niemożliwym lub trudnym do wymiany lub renowacji.