Jak pozyskać środki z Unii na rozwój firmy? Obecnie coraz więcej osób poszukuje źródeł finansowania dla swojej firmy. Niestety, nie możemy liczyć na środki krajowe w takiej ilości, jak jeszcze do niedawna. Alternatywą pozostają więc pożyczki unijne na start lub w ogóle pożyczki dla przedsiębiorców ze środków unijnych. Jak je pozyskać? Czy każdy może liczyć na finansowanie? Odpowiadamy.

Głównie dla początkujących

Zacznijmy od tego, że o pożyczkę na start mogą ubiegać się głównie osoby, które jeszcze nie prowadzą działalności gospodarczej. Dlaczego właśnie tak to wygląda? Otóż środki unijne mają niejako napędzać gospodarkę. Owszem, samorządy realizują inwestycje z tych pieniędzy, jednak w gruncie rzeczy nie są to dochodowe przedsięwzięcia. Mają one służyć społeczeństwu. Zaś firmy wykonujące prace inwestorskie mogą właśnie w ten sposób “pozyskać” środki z Unii. Nie otrzymają ich jednak za darmo – muszą wykonać konkretną pracę, za którą należeć się im będzie zapłata. Przedsiębiorcy mogą jedynie liczyć na pożyczkę płynnościową POIR, która ma nieco złagodzić skutki, jakie koronawirus przyniósł naszej gospodarce. Tymczasem najwięcej pieniędzy unijnych czeka na tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Pożyczka na start ma im pomóc pokryć pierwsze, zwykle duże koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, ma ona za zadanie zaktywizować bezrobotnych, którzy chcieliby prowadzić swój biznes.

Środki zależne od projektu

Każda gmina otrzymuje pewną część środków unijnych. Z nich też może, choć wcale nie musi, udzielać pożyczek dla firm na start. Tutaj ponownie chodzi o to, aby najwięcej pieniędzy otrzymały najbiedniejsze gminy. Dzięki temu ich włodarze mogą nieco zaktywizować mieszkańców do zakładania własnych firm. Aby pozyskać środki unijne, musimy w pierwszej kolejności znaleźć dobry projekt. Każdy z nich stawia kandydatom nieco inne wymagania. Czasami przyszli przedsiębiorcy muszą posiadać pewien kapitał własny. Czasem muszą być to osoby bezrobotne, które wcześniej nie prowadziły własnej działalności gospodarczej. W jeszcze innych projektach kandydat musi mieć ukończone ileś, na przykład 20 lub 30, lat. Jeśli nie spełnimy wymogów formalnych, nie otrzymamy pieniędzy. W pierwszej kolejności sprawdzane są właśnie one. Obecnie środki unijne mogą pozyskać mieszkańcy województwa śląskiego. Może się to jednak zmienić, ponieważ Polska dostała do dyspozycji duże pieniądze z Unii. Wszystko zależy od tego, jak poszczególne gminy będą chciały pieniądze wykorzystać.

Dobry biznesplan

Każdy, kto chciałby otrzymać pożyczkę z Unii, musi przedstawić dobry biznesplan. Przedsiębiorcy często skarżą się, że biznesplan musi być bardzo szczegółowy i sporządzenie go sprawia im niemały problem. Tymczasem bez dobrego biznesplanu pieniędzy nie otrzymamy. Dlaczego? Ponieważ Unia dotuje jedynie biznesy potencjalnie dochodowe lub też korzystne społecznie. Co to oznacza? W pierwszym przypadku wyznaczone osoby sprawdzą, czy nasza firma ma szansę przetrwać na rynku. W drugim zaś przypadku zbadają, czy przykładowo będziemy w stanie stworzyć tyle miejsc pracy, ile przewidujemy. Dobry biznesplan to nie wróżenie z kart – musi on znajdować pokrycie w aktualnych danych gospodarczych i w obecnej sytuacji rynkowej. Biznesplan, wraz z niezbędną dokumentacją, musimy przedłożyć w odpowiednim urzędzie. Każda gmina wyznacza inny podmiot odpowiedzialny za przyjmowanie i analizę wniosków o dotacje unijne. Na odpowiedź zwykle poczekamy około miesiąca, lecz w niektórych przypadkach czas ten wydłuża się nawet do trzech miesięcy.

Środki dla istniejących przedsiębiorstw

Czasami pieniądze z Unii gmina chce przeznaczyć na jakiś konkretny cel. Wtedy też po pieniądze mogą zgłaszać się już istniejące firmy. Przykładowo instytucje filmowe mogą otrzymać środki na nakręcenie filmu w konkretnej tematyce. Zaś muzea mogą starać się o pieniądze celem właściwej konserwacji zabytków. Przykładów tego typu celów szczególnych jest wiele. Zasada jest jednak zawsze taka sama. Musimy, przede wszystkim, wypełnić odpowiedni wniosek. W nim zaś załączamy informacje odnośnie stanu finansów naszej firmy. Chodzi tu jednak nie o wnikliwą analizę ekspercką. Specjaliści chcą mieć jedynie pewność, że firma nie stoi – kolokwialnie mówiąc – na skraju bankructwa. Powinniśmy również dołączyć do wniosku pismo na wzór biznesplanu. Musi być ono sporządzone przez eksperta. Pismo zawiera bowiem szczegółowy opis tego, w jaki sposób firma wydatkuje pieniądze pozyskane z projektu unijnego. Musimy więc umieścić w nim szczegółowy plan prac oraz wstępny kosztorys. Pamiętajmy, że tego typu projekty nie pojawiają się w danym rejonie zbyt często. Powinniśmy więc na bieżąco śledzić stronę ministerialną, na której znajdziemy informacje o projektach unijnych. Zwróćmy uwagę, że środki z Unii to nie całkowicie darmowe pieniądze, a właśnie pomoc na założenie lub rozwój firmy. Niemniej jednak warto się o nie postarać. Często pożyczki unijne, nie mówiąc już o projektach celowych, są niemalże bezzwrotne. Wystarczy tylko spełnić kilka podanych w każdej umowie warunków.