Ogrodzenie łupane – jak je wykonać i jak o nie dbać – ogrodzenie domu prywatnego i obiektu firmowego wymaga zastosowania materiałów, które będą współgrać z elewacją budynku i aranżacją terenu. Dla inwestorów istotny jest ciekawy design oraz posiadanie ogrodzenia, które będzie odporne na zmienne warunki pogodowe i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Obecnie modnym rozwiązaniem jest ogrodzenie łupane, które cechuje się doskonałą wytrzymałością i nietuzinkową stylistyką. Takie elementy aranżacji terenu są chętnie wykorzystywane zarówno przy projektach budynków nowoczesnych i klasycznych. W podjęciu ostatecznej decyzji mogą pomóc eksperci z firmy zajmującej się sprzedażą takich materiałów budowlanych oraz ich kompleksowym montażem.
Ogrodzenie łupane – jak je wykonać i jak o nie dbać?
Z jakich materiałów budowlanych powstaje ogrodzenie łupane? Otóż, składa się ono z pustaków albo betonu łupanego będących doskonałym analogiem dla tradycyjnych murków. Jest to niedrogie rozwiązanie spełniające swoje funkcje oraz pełniące rolę dekoracyjną. Z wymienionych wyżej materiałów tworzone są bloczki różne pod kątem wymiarów, kształtu oraz odcienia. Pozwala to na swobodę w projektowaniu ogrodzenia łupanego i zgranie go z aranżacją domu i pozostałego wyposażenia znajdującego się na posesji. Między poszczególnymi bloczkami instalowane są metalowe lub aluminiowe przęsła. Ważne! Ogrodzenie łupane pięknie podkreśla estetykę naturalnego środowiska i to bez względu na istniejący styl architektoniczny.
Jak wykonać ogrodzenie łupane?
Podstawą wykonania ogrodzenia łupanego jest przygotowanie fundamentów i oczywiście pionowych zbrojeń. Jest to podstawą do stworzenia wytrzymałego i długiego w eksploatacji ogrodzenia terenu. Jeżeli wykonywane są zbrojenia niezbędne będzie przygotowanie odpowiedniej ilości otworów, w których znajdować się będą pręty stalowe. Ich prawidłowe rozmieszczenie to – odległość, co 1 metr bieżący w ścianach ogrodzenia i dwa pręty w słupach. Kolejny etap powstawania ogrodzenia łupanego to zalanie betonem i uszczelnienie elastycznym materiałem mrozoodpornym.
Jest jeszcze jedna kwestia, którą porusza wiele osób planujących postawić ogrodzenie łupane. A mianowicie zastosowanie izolacji poziomej. Czy warto to robić? Eksperci budownictwa i brukarstwa są zdania, że tak, ponieważ zabezpieczenie naziemnej części ogrodzenia specjalną folią ochroni je przed przedostawaniem się wody gruntowej. Taka izolacja nie wiąże się z dużymi kosztami a na pewno znacznie wydłuży żywotność ogrodzenia.
Jak poprawnie przeprowadzić murowanie pustaków lub betonu łupanego?
Takie prace należy wykonywać warstwami poziomymi. Po ułożeniu jednej warstwy pustaków lub betonu łupanego, należy zalać je odpowiednio zagęszczonym betonem. W sytuacji, gdy mleczko cementowe przesącza się, niezbędne jest dokładne spoinowanie elementów. Ważne! Następną warstwę pustaków można ułożyć wtedy, gdy beton ulegnie związaniu i stanie się stabilną konstrukcją.
Jeżeli pustaki będą wybierane z różnych palet uda się stworzyć oryginalne ogrodzenie łupane. Powstanie nietuzinkowa mozaika, podkreślająca zamysł projektowy. Innym ważnym zadaniem jest dobieranie materiału do tworzenia słupków o równej strukturze, ponieważ tam będzie zainstalowana furtka lub brama. Podmurówka oraz słupki wykańczane są za pomocą daszków, które są najbardziej narażone na zabrudzenia. Z tego powodu trzeba je spoinować na przykład za pomocą silikonu odpowiedniego do wykorzystania na zewnątrz.
Impregnacja ogrodzenia łupanego
Odpowiednie zabezpieczenie ogrodzenia łupanego poprzez impregnację środkiem hydrofobowym jest niezwykle ważne, ponieważ zapewni niską nasiąkliwość pustakom lub betonowi łupanemu. Dzięki takiej dbałości o materiał ogrodzenie wytrzyma wiele lat. Ważne! Dostępne preparaty nie tylko blokują wnikanie wilgoci, ale również zabezpieczają zastosowany materiał przed mrozem, rozwojem porostów, wapiennymi wykwitami i brudem.
Jak dbać o ogrodzenie łupane?
Jeżeli na etapie stawiania ogrodzenia łupanego zostanie wykonana prawidłowa impregnacja, jego wytrzymałość znacznie wzrośnie. Ponadto pielęgnacja nie będzie wymagała wiele zachodu, wystarczy takie ogrodzenie myć systematycznie. Do tego celu świetnie nadaje się myjka ciśnieniowa, która znacznie usprawnia pracę, ale można również z powodzeniem wykorzystać wąż ogrodowy.
Co zrobić, jeżeli na etapie budowy ogrodzenia łupanego nie zastosowano impregnacji? Na pewno trzeba będzie zakupić specjalistyczne preparaty minimalizujące wpływ czynników środowiskowych. A przede wszystkim wilgoci i niskich temperatur. Konieczne będą również środki, których zadaniem jest eliminacja porostów, mchu, wykwitów czy zacieków wapiennych. Takie środki często powstają na bazie kwasów, dlatego trzeba obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. Jeżeli wszystkie czynności zostaną wykonane, pozostanie tylko cieszyć się pięknym ogrodzeniem łupanym, które będzie wyróżniało się na tle innych na danym terenie.
Kto może wykonać montaż ogrodzenia łupanego?
Jeżeli właściciel posesji nie posiada czasu lub odpowiednich umiejętności, trzeba wybrać firmę, która profesjonalnie wykonana usługę zbudowania ogrodzenia łupanego – polecamy takie brukarstwo. Często zajmuje się ona także sprzedażą materiału i dostarcza go na teren budowy. Warto sprawdzić, jakie opinie posiada dany wykonawca, zapoznać się z cennikiem i zdjęciami z realizacji takich prac.