Jak działa ręczna klimatyzacja? Klimatyzacja samochodowa, w odróżnieniu od klimatyzacji domowej, stanowi nieodłączony element nowych pojazdów. Fabrycznie nowe samochody posiadają ją w swoim wyposażeniu. Trudno zresztą bez niej wyobrazić sobie komfortową podróż. Czy pomiędzy klimatyzacją do mieszkania a samochodową są jakieś różnice? Przede wszystkim, zarówno klimatyzacja do domu, jak i samochodowa mają kilka rodzajów. Każda z nich cechuje się innym działaniem. Jak działa manualna?

Jak działa klimatyzacja ręczna?

Jak sprawdzić czy klimatyzacja domowa działa poprawnieSystem działania klimatyzacji jest prosty. Ogrzane powietrze, które schładza kabinę, wędruje na zewnątrz samochodu. Najprościej oznacza to, że pozyskiwana z kabiny energia cieplna wydalana jest do otoczenia. Z czego składa się zatem klimatyzacji? Zbudowana jest ze skraplacza, którego zadaniem jest ogrzewanie powietrza. Skraplacz położony jest przed chłodnicą samochodu. Drugim elementem jest parownik, który chłodzi kabinę. Trzecim- sprężarka, która pobudza obieg czynnika, który transportuje ciepło w układzie.

Jak obsługiwać samochodową klimatyzację ręczną?

Klimatyzacja samochodowa odpowiada za chłodzenie kabiny samochodu. Funkcja ta nabiera szczególnego znaczenia w okresie letnich upałów. Po drugie klimatyzacja odpowiada za osuszanie powietrza, co jest szczególnie istotne, gdy pojawi się problem zaparowanych szyb. Często zdarza się również, że pozostawiając samochód z włączonym silnikiem, zaczyna z niego ściekać woda. Zwykle ma to miejsce w obszarze prawego przedniego koła. Ciecz pochodzi ze skroplonego powietrza z układu wentylacji i klimatyzacji. Czy to zjawisko oznacza jego awarię? Na szczęście nie, ale mimo wszystko może się zebrać duża ilość wody. Podczas serwisu klimatyzacji domowej, nagromadzona woda również jest usuwana. Ze względu na jej poruszanie się w układzie zamkniętym, jest jej jednak mniej. Zadaniem wody w klimatyzacji samochodowej jest osuszanie powietrza, które trafia z zewnątrz do kabiny. W samochodzie także dostępny jest obieg zamknięty, ale jego włącznie jest rozwiązaniem krótkotrwałym. Dlaczego? W trakcie jego działania podnosi się w kabinie stężenie dwutlenku węgla.  Jakie znaczenie ma funkcja osuszania powietrza? Nabiera szczególnego znaczenia w okresie jesienno- zimowym, kiedy nasilają się problemy z parującą szybą. Wtedy klimatyzacja nie tylko pozwala podnieść temperaturę w kabinie, ale skutecznie odparowuje nadmiar wilgoci znajdującej się na szybach. Mając taką wiedzę, można wykorzystać pełną funkcjonalność układu wentylacji i klimatyzacji.

Jak ustawić klimatyzację ręczną w aucie?

Aby zapewnić sobie sprawne działanie klimatyzacji ręcznej, należy jej odpowiednio używać. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze należy pamiętać, że klimatyzacja ręczna jest elementem układu wentylacji. W związku z tym przy wyłączonej klimatyzacji należy pamiętać o kilku kwestiach. Dzięki nim można uniknąć kosztownych napraw klimatyzacji. Pierwszą zasadą jest to, że aby ogrzać samochód w chłodne dni, można skierować nawiew na nogi. W ten sposób szybciej wytworzy się ciepło, a prawa fizyki sprawią, że ciepłe powietrze powędruje do góry. Tak samo zaprogramowane są klimatyzacje automatyczne. Jak szybko pozbyć się problemu zaparowanych szyb? Postępowanie jest bardzo proste. Należy włączyć nawiew i skierować go na przednią i boczną szybę. niewskazane jest jednak ustawianie nawiewu na nogi. Taki ruch może przynieść wręcz odwrotne skutki. Dzieje się tak, ponieważ na dywanikach znajduje się dużo wilgoci, która wraz z skierowanym na nie nawiewem wędruje ku górze. Aby zmaksymalizować nawiew, należy włączyć strumień powietrza tylko przez centralne i boczne dysze umieszczone w kokpicie. Istotna jest tutaj informacja o dyszach. Te elementy, biorąc pod uwagę markę, jak i model auta, mogą posiadać pokrętła lub dźwignie do sterowania nawiewem. To właśnie one służą do kierowania kierunkiem nawiewu, jak i jego intensywnością. Jeśli otwieramy je całkowicie, otrzymujemy silny powiew chłodnego lub ciepłego powietrza. Można nimi sterować w prawą lub lewą stronę oraz góra- dół. Jeśli zamkniemy dysze, nawet przy włączonym nawiewie, nie będą działać. Zatem to właśnie odpowiednie ustawienie kierunku dysz ma decydujące znaczenie dla działania układu wentylacji i klimatyzacji w samochodzie. Ponadto za pomocą drugiego pokrętła można ustawić siłę nawiewu w skali zależnej od konkretnego pojazdu. Warto również wiedzieć o zależności między nawiewem na stopy i przednią szybę oraz ogrzewaniem. W takiej konfiguracji  prąd powietrza na stopy zawsze będzie cieplejszy niż skierowany na szybę. Co więcej,  może dojść do sytuacji, gdy będzie chłodzić twarz przy jednoczesnym ogrzewaniu nóg. Warto pamiętać o tym zastosowaniu, decydując się na korzystanie z klimatyzacji ręcznej w samochodzie.

Podsumowując, klimatyzacja manualna wciąż stanowi wyposażenie wielu starszych modeli samochodów. Korzystając z niej, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Poza odpowiednim ustawieniem dysz, należy również pamiętać, że wymaga ona regularnego serwisu, który pozwoli wydłużyć jej żywotność.