Poradnia ortopedyczna – czym powinna się charakteryzować i jak wybrać najlepszą poradnię? Klinika ortopedyczna to miejsce, w którym nikt nie chce być i – niestety – często musi. To wszystko dlatego, że schorzenia ortopedyczne należą do najczęstszych i choć często łatwo je wyleczyć, zmuszają nas do wizyty w poradni. Co powinniśmy o tym wszystkim wiedzieć i jak wybrać klinikę, która spełni nasze oczekiwania?
Co to jest ortopedia?
Ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń narządu ruchu. Jest najbardziej odpowiedni do leczenia różnych urazów mechanicznych, takich jak skręcenia, złamania i skręcenia, ale nie ogranicza się do nich. Dobry ortopeda zajmuje się również pacjentami, którzy skarżą się na bóle kręgosłupa, ścięgien, mięśni czy stawów – szczególnie te, które pojawiają się przy ruchu i często charakteryzują się stanem zapalnym lub obrzękiem.
Najbardziej profesjonalnym miejscem dla ortopedii jest poradnia ortopedyczna, do której powinniśmy się udać. Czym powinien charakteryzować się dobry gabinet ortopedyczny? Poradnia ortopedyczna to miejsce, w którym nie tylko powinniśmy dowiedzieć się więcej o przyczynach dolegliwości bólowych związanych z narządem ruchu, ale także móc skutecznie się ich pozbyć. Dlatego dobra poradnia ortopedyczna powinna:
- Wyposażona w odpowiedni sprzęt – podstawą każdej przychodni jest posiadanie odpowiednich narzędzi do diagnozowania i leczenia różnych schorzeń z zakresu ortopedii. Kliniki powinny być wyposażone w RTG, USG, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.
- Wykona wszystkie rodzaje badań – Udając się do dobrej kliniki możemy liczyć na to, że zrobimy wszystko, co konieczne, aby pozbyć się dolegliwości, które nas trapią. Dlatego poradnie ortopedyczne powinny oferować wszystkie rodzaje badań, w tym artrografię i artroskopię.
- Zatrudni najlepszych specjalistów – Nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi dobrego ortopedy.
- Kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia – To kryterium jest wymagane tylko dla osób chcących skorzystać z leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Zapewni dostęp do fizjoterapeutów – Wśród wielu sposobów leczenia schorzeń ortopedycznych niezbędna jest rehabilitacja lub fizykoterapia (np. w formie masażu czy specjalistycznych ćwiczeń). Byłoby miło, gdyby sama klinika oferowała taką możliwość.
Jak wybrać odpowiednią poradnię ortopedyczną?
Kwestia wyboru poradni ortopedycznej zależy w dużej mierze od tego, czy chcemy leczyć się w ramach NFZ, czy też celujemy w prywatną medycynę. W pierwszym przypadku, oprócz skierowania do lekarza rodzinnego, niezbędnego do umówienia wizyt refundacyjnych, musieliśmy szukać poradni na kontrakt z NFZ. Inaczej sytuacja wygląda w praktyce prywatnej – wtedy nasz wachlarz możliwości jest znacznie większy.
Jak więc sprawdzić, czy dana poradnia ortopedyczna jest godna zaufania? Przede wszystkim musimy zweryfikować nasze poglądy na ten temat – w dobie Internetu powinno to być pierwsze narzędzie, z którego możemy korzystać. Oczywiście nie ogranicza się to do samej kliniki, bo najważniejszy jest lekarz ortopeda, on nas zdiagnozuje i leczy. Warto wspomnieć, kto dokładnie nas przyjmie po zapisaniu się, a następnie w podobny sposób zweryfikować, na ile naprawdę cieszą się zaufaniem pacjentów. Pierwsza wizyta jest również bardzo ważna przy wyborze, porozmawiamy o tym później.
Decyduje pierwsza wizyta
O tym, czy dana poradnia ortopedyczna jest naprawdę dobra, przekonamy się już na pierwszej wizycie. Byłoby plusem, gdyby opiekujący się nami specjalista przeprowadził dokładny wywiad, podczas którego wypytywałby o choroby i kontuzje, które wcześniej leczyliśmy. Podstawą pierwszej wizyty jest wstępna diagnoza – która z kolei pozwala na standardowe badanie ruchomości, stabilności i ustawienia naszych stawów. Bardzo ważne jest również sprawdzenie stanu kręgosłupa i całego szkieletu – mogą one wpływać na wszystkie inne części ciała i być przyczyną bólu i innych dolegliwości. Możemy więc być pewni, że kliniki są co najmniej OK, jeśli takie działania są prowadzone.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniego gabinetu ortopedycznego ma kluczowe znaczenie, gdy walczymy z chorobą lub urazem ściśle związanym z narządem ruchu. To on zadecyduje, do jakiego specjalisty się udamy i czy otrzymamy odpowiednio wysoki poziom opieki. Dlatego nie powinniśmy bagatelizować tego wyboru i tylko robiąc go z wyprzedzeniem możemy skutecznie wyleczyć swoje dolegliwości.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
www.ortho-expert.pl |