Sardynia wakacje https://wakacjenasardynii.pl/ to nie frazes, ale synonim wspaniałych wakacji. Jeżeli ktoś powie, że Sardynia jest wyspą różnorodną, na pewno się nie pomyli. Jeżeli ktoś doda, że każda osoba znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie, również nie popełni żadnego błędu. A to wszystko za sprawą tego magicznego miejsca, leżącego na Morzu Śródziemnym. Co prawda, Sardynia ma własnego prezydenta, ale nie można zapomnieć o tym, że jest to region administracyjny we Włoszech. Wśród obowiązujących języków należy wymienić rdzenny sardyński i włoski.

Na sam początek wakacji na Sardynii

Zanim ktokolwiek weźmie się za eksplorowanie poszczególnych fragmentów wyspy, musi się na nią przedostać. Można skorzystać z gotowych ofert biur podróży, które chętnie odwiedzają to miejsce i organizują wczasy na Sardynii https://wakacjenasardynii.pl/atrakcje/.
Równie dobrze można samodzielnie zorganizować lot na jedno z lotnisk, jakie znajduje się na wyspie. Do wyboru są Olbia, Cagliari, Alghero i Tortoli. Nie można powiedzieć, że któreś z nich jest absolutnym numerem jeden. Wszystkie mają do zaoferowania tyle samo. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie odnośnie tego, którą część wyspy chce się zwiedzać.

Jak poruszać się po wyspie? Najlepiej wynajętym samochodem. Przy każdym z lotnisk znaleźć można wypożyczalnię, które w swojej ofercie posiadają różne typy samochodów. Lepiej zdać się na pojazd mechaniczny, ponieważ sardyńska komunikacja… działa jak chce. Lepiej nie zdawać się na nią, ciesząc się większą mobilnością, która umożliwi poznanie najróżniejszych zakątków na wyspie.

Sardyńska kuchnia

Można by powiedzieć, że skoro ktoś jest na terenie Włoch, to właśnie z takimi potrawami będzie miał do czynienia. Błąd! Sardynia jest formalnie częścią Włoch, ale może pochwalić się oryginalnymi przysmakami, które związane są tylko i wyłącznie z tą wyspą. Z dań sardyńskich na pewno ucieszą się wszyscy miłośnicy ziół. Tych bowiem nie brakuje w różnorodnych potrawach, które jak się okazuje – wcale nie są tak mocno skomplikowane.

Pecorino sardo to ser, który od samego początku wytwarzany jest na Sardynii. Być tutaj i go nie spróbować, może okazać się wielkim nietaktem. Podobnie, jeżeli chodzi o pane carasau, czyli tradycyjny płaski chleb. Od ponad 3000 lat wypiekany jest w ten sam sposób. Kolejne pokolenia odejdą, ale ten chleb nadal będzie zachwycać swoim smakiem oraz oryginalną, niezwykle prostą recepturą. Nie lada pokusą są słodkie seadas. Są to pierogi, które oblane są miodem. Do tego posiadają one nadzienie wykonane z białego sera.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że Sardynia jest wyspą, która posiada własne winnice. Trunki z tej wyspy cieszą się wielką popularnością, goszcząc na stołach wielu osób. Na Sardynii ma się do czynienia z jednym z najstarszych szczepów winnych na świecie – Cannonau Di Sardegna DOC. Takich nut smakowych nie można znaleźć w żadnym innym miejscu na świecie.

Sardyńskie uliczki

Jeżeli już ktoś zdecyduje się na zwiedzanie Sardynii samochodem, może liczyć na niezapomniane widoki. To na co należy się przygotować to… częsty brak zasięgu. Uliczki są bardzo kręte, o różnym poziomie. W wielu miejscach należy liczyć się z tym, że będzie brakowało zasięgu, ale to nawet dobrze. W zamian będzie można podziwiać bajeczne widoki na otaczające Morze Śródziemne, jak również na okoliczne winnice.

Drogi na wyspie są bardzo dobrze utrzymane. Należy jednak liczyć się z wieloma zakrętami, dlatego warto zdjąć nogę z gazu. Dla własnego bezpieczeństwa, jak również innych osób, jakie będą znajdować się na drodze.

Piaszczyste plaże na Sardynii

Sardynia wakacje
Sardynia wakacje

Tych na pewno nie brakuje na tej wyspie. Niekiedy są to miejsca, gdzie nie ma wielkich tłumów. Do tych najpopularniejszych plaż tworzą się czasem długie kolejki i to od samego rana. Niekiedy na plażę można dostać się własnym autem w kilka minut, a czasem policja musi popracować nad rozładowaniem korków.

Nie można powiedzieć, że któraś z plaż na wyspie jest tą “naj”. Wszystkie są równie piękne. Każda z nich oferuje piasek, czystą wodę i niezapomniane widoki. Spiaggia del Principe, Spiaggia Capriccioli, Spiaggia Rena Bianca, Spiaggia, La Celvia, Cala Brandinchi i Spiaggia Lu są chętnie odwiedzane przez turystów, ale jest także wiele innych, urokliwych miejsc.

Czas sjesty na Sardynii

Tak, będąc na Sardynii nie można zapomnieć o zakupach. Chociażby takich, dzięki którym będzie można przywieźć rodzinie pamiątki. Tylko że każdy turysta powinien pamiętać o jednej, ważnej rzeczy. Otóż, na wyspie obowiązuje czas sjesty, który wyznaczony jest na ogół pomiędzy 17 a 18. Wtedy to zdecydowana większość małych, lokalnych sklepików zamyka swoje podwoje. I nikt nie jest w stanie tego zmienić. Otwarte pozostają tylko większe sklepy.

Co kupić na Sardynii? Na pewno lokalne wyroby, które bardzo często tworzone są w manufakturach rodzinnych. Warto również spróbować tutejszych owoców. Niby są one dostępne również w Polsce, ale wszyscy mogą się przekonać, że tutaj właśnie smakują one zupełnie inaczej. Na wyspie nie brakuje również markowych sklepów. Tak, pomimo małych rozmiarów wyspy, nie brakuje tutaj popularnych butików. W nich to również można nabyć pamiątki z wakacji, które będą kojarzyć się z tą słoneczną wyspą.