Co oznacza skrót FPS? W dobie retuszu i dzielenia się życiem każdy krok fotografii przeżywa drugą młodość i zyskuje coraz więcej zwolenników. Posiadanie dobrego aparatu nie czyni z Ciebie fotografa, a korzystanie z niedrogiego sprzętu przy odrobinie kreatywności może wiele zyskać. W dzisiejszych czasach korzystanie z zaawansowanego aparatu jest tak proste, że prawie każdy może go wypróbować.

Oczywiście oprócz sprzętu, umiejętności i wiedzy wykorzystywanej w praktyce, pozwoli uchwycić prawdziwe piękno na Twoich fotografiach. Bez zrozumienia podstawowych pojęć związanych z fotografią, takich jak ekspozycja, kontrast, FPS oraz działanie aparatu, nie będziemy w stanie rozwijać się w tej dziedzinie.

Co powinniśmy wiedzieć rozpoczynając swoją przygodę z fotografią?

FPS jest jednym z podstawowych pojęć, ale obecnie jest bardziej kojarzony z filmami i grami komputerowymi. Rozszerzeniem tego skrótu jest klatka na sekundę, co oznacza liczbę klatek na sekundę. Termin, choć pierwotnie niezwiązany z fotografią, jest ważną częścią współczesnej fotografii. W przeszłości fotografia i film były dwiema odrębnymi dziedzinami, jednak rozwój technologiczny zatarł granice między nimi. Opcja slow-motion na smartfonach to obecnie norma, a kręcenie krótkich filmów z bardzo dużą liczbą FPS może sprawiać wrażenie poruszającego się zdjęcia. Niektóre marki smartfonów świadomie dodają automatyczne funkcje, aby stworzyć tzw. ruchome zdjęcia. Zdając sobie sprawę z niuansów dzisiejszych fotografii i filmów, z pewnością będziemy się rozwijać szybciej, gdy wyruszymy w nasze fotograficzne przygody.

Czego unikać w pierwszej kolejności?

Zamiast kupować drogi sprzęt, który po prostu wyczerpuje zasoby, naucz się korzystać z różnych efektów optycznych, aby nadać zdjęciom głębię. W zależności od posiadanego sprzętu możemy pozwolić sobie na animację fotografii poprzez grę światła lub perspektywę. Oczywiście podczas rozwoju opłaca się zdobyć lepszy sprzęt, który pozwala na korzystanie z lepszych efektów. Na początku naszej przygody zamiast próbować zrobić idealne zdjęcie spróbujmy różnych perspektyw i spróbujmy nowych rzeczy.

Warto zaznaczyć, że poznanie podstawowych praw optyki nie tylko pozwoli od razu robić dobre zdjęcia na profesjonalnym sprzęcie, ale także nauczy, jak robić dobre zdjęcia. Prędzej czy później efekty tego zobaczymy w naszej pracy ze względu na ogrom praktyki jaką nabywamy na początku nauki fotografii.

Jak kreatywnie wykorzystać pojęcie FPS w fotografii?

Tworząc zdjęcia warto zastanowić się, czy można odzwierciedlić rzeczywistość w inny sposób niż nieruchome zdjęcie. Profesjonalni fotografowie https://epli.pl/kontakt/ często tworzą zdjęcia klatka po klatce, które można opisać jako filmy z bardzo ograniczoną liczbą klatek na sekundę. Seria zdjęć klatka po klatce ładnie ilustruje zmieniające się otoczenie i może służyć jako materiał filmowy. Zdjęcia klatka po klatce są bardzo ciekawe, zarówno pod względem estetycznym, jak i pod względem nadania pozornie zwyczajnym sytuacjom i widokom dużej dynamiki.

Co oznacza skrót FPS?
Co oznacza skrót FPS?

Przeciwieństwem tego typu materiału filmowego jest film slow-motion, czyli klasyczny film, w którym znacznie zwiększa się liczbę klatek na sekundę. Tego typu filmy są zwykle krótkie, ponieważ zajmują 3-4 razy (w zależności od liczby klatek) miejsca w pamięci telefonu/aparatu.

W fotografii, a raczej w tym przypadku filmie, często stosuje się zmienną liczbę klatek na sekundę, aby oddać dynamikę danego otoczenia i jednocześnie odsłonić jego szczegóły. Obecnie filmy używają standardowo 24 kl./s, aby widzieć obrazy jako poruszające się i naturalnie płynne. W przypadku wideo w zwolnionym tempie, liczbę klatek na sekundę można zwiększyć do 100-120 na sekundę. Zwykłe smartfony ze średniej półki mają teraz opcję posiadania takich filmów w standardzie

Kiedy należy zmienić aparat?

Zmiana aparatu to bardzo ważna decyzja i z pewnością krok naprzód na drodze fotografa. Na rynku jest wiele lustrzanek cyfrowych, dlatego ważne jest, aby określić swoje potrzeby przed wyborem jednej z nich. Jeśli robimy zdjęcia dla rozrywki, to nie musimy patrzeć na parametry, tylko celować prosto w górną półkę i naturalnie pokazać swoje talenty. W ten sposób na pewno zdobędziemy spore doświadczenie z różnymi typami aparatów i nabędziemy intuicji, które dadzą nam przewagę nad osobami z dobrym sprzętem.

Jeśli kupujemy aparat do działalności komercyjnej, w tym przypadku lepiej celować w profesjonalne i drogie modele. W takim przypadku aparat stanie się narzędziem pracy, które powinno nam ułatwić pracę i zapewnić lepsze możliwości pracy z samymi zdjęciami. W takim przypadku warto na co dzień zasięgnąć opinii fachowca, dzięki niemu unikniemy marnowania pieniędzy na urządzenie znane w środowisku ze swoich wad.