Myjnia samoobsługowa – proces korzystania z tego typu myjni jest bardzo prosty: namydlić, a następnie zmyć. Za tymi podstawowymi czynnościami kryje się wiele procesów chemicznych i fizycznych, które wpływają na końcowy efekt mycia samochodu. Najpierw musisz pomyśleć o tym, jaki rodzaj brudu znajduje się na twoim samochodzie. Podstawą brudu są cząsteczki gleby, cząsteczki roślin, pyłki, owady i inne pozostałości organiczne. Smoła, smoła, opony, sadza, odczynniki, pył z klocków hamulcowych i wiele innych cząstek również miesza się z brudem samochodowym. Świeży brud łatwo się zmywa, ale z biegiem czasu ciepło silnika i słońce oddziałuje na brud, stale nagrzewając i sprzyjając procesom chemicznym w brudzie oraz między cząsteczkami farby i brudu.

Bezdotykowa myjnia samochodowa

Mycie w myjni bezdotykowej polega na umieszczeniu brudu w dużym stężeniu detergentu. Środki powierzchniowo czynne zmniejszają przyciąganie między cząsteczkami brudu oraz między cząsteczkami brudu i farbą, które są następnie zmywane wodą. Siła przyciągania jest precyzyjnie zmniejszana, tak że zmywanie brudu wymaga użycia dużej ilości wody lub wysokiego ciśnienia, lub obu.

Co wpływa na jakość procesu prania?

  • wpływ chemiczny.
  • detergent.
  • woda.
  • temperatura.
  • czas.
  • wpływ fizyczny.
  • nacisk.
  • wydajność pompy.

Ekspozycja chemiczna i detergenty podczas mycia samochodu

Samochód składa się z wielu części. Nie tylko farba wymaga czyszczenia, ale także szkło, plastik, guma, chrom i wiele innych. Środki czyszczące muszą być różne dla każdej powierzchni, ponieważ działają inaczej na różnych rodzajach powierzchni. Jednocześnie nie powinny uszkadzać części samochodowych, to nie jest takie proste. Dlatego stosuje się mniej chemoodporne lakiery i farby wodorozcieńczalne, stosuje się tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu, a zamiast chromu stosuje się ich imitacje w trosce o środowisko.

Brud ma również niejednorodny skład i różni się w zależności od samochodu. Kwaśna chemia jest skuteczna w przypadku substancji nieorganicznych o wysokiej zawartości żelaza, a także szkła i chromu. Są jednak szkodliwe dla wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy (zwłaszcza tych, które są zużyte, czyli z uszkodzonymi powierzchniami zewnętrznymi), a tego typu chemikalia są rzadko stosowane w myjniach samoobsługowych i środkach do dezynfekcji rąk, ponieważ ludzie muszą zachować ostrożność podczas ich używania. Najpopularniejszymi rodzajami myjni samochodowych są alkaliczne rodzaje chemii samochodowej, z pewnymi zastrzeżeniami, które są bezpieczne dla ludzi.

Chemia do myjni automatycznych, samoobsługowych i ręcznych

Myjnia samoobsługowa
Myjnia samoobsługowa

Automatyczna myjnia wyposażona jest w system dozowania małej mocy, ponieważ im mniejsza moc, tym dokładniejsze dozowanie i nie ma potrzeby stosowania nadmiernej wydajności. Wydajne systemy kosztują więcej, zużywają więcej energii i nigdy nie są w pełni wykorzystywane. Systemy dozowania w myjniach automatycznych nie radzą sobie z bardzo lepkimi chemikaliami i wymagają dodatkowej pracy: lepkie szampony wymagają dalszego rozcieńczenia 1:1 lub nawet 1:3 przed użyciem. Jakość chemii zależy od wielu parametrów. Od formulacji, jakości składników, przygotowania i technologii przechowywania zgodności gotowych chemikaliów i składników. Ponadto błota są niejednorodne i różnią się znacznie w zależności od regionu, tj. nie ma uniwersalnej receptury, więc chemicy i technicy muszą kontaktować się z klientami końcowymi w celu zmiany receptury i przetestowania tych zmian w praktyce.

Jednocześnie wymagania dotyczące wydajności zależą w dużej mierze od rodzaju myjni, w której będą stosowane środki chemiczne. Najmocniejsza myjnia automatyczna, w szczególności automatyczna myjnia bezdotykowa. Mniej odporny na myjnie samoobsługowe i najmniej odporny na myjnie ręczne.

Reakcje chemiczne w dobrej myjni samochodowej

Chemia samochodowa to podstawa myjni bezdotykowej, dzięki czemu klienci będą zadowoleni z efektów wybranej przez siebie myjni. W myjniach automatycznych wymagana jest szybko działająca chemia samochodowa, ponieważ wymagana jest maksymalna wydajność sprzętu. W przypadku tarcz hamulcowych, które mają dużo pyłu z klocków, potrzebny jest jeden środek, drugi do spieniania, trzeci do usuwania śladów po owadach, itd.

Konieczne jest przetestowanie skuteczności chemii w praktyce i zwrócenie uwagi na powtarzalność, aby słoiczki w jednej partii mydła były takie same jak słoiczki w innej partii. Chemię motoryzacyjną możesz wybrać samodzielnie lub powierzyć to zadanie dostawcy, który rzetelnie wykona takie usługi. Szybkość reakcji chemicznych wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Im wyższa temperatura, tym silniejsze działanie aktywnego detergentu w celu usunięcia brudu z powierzchni w celu lepszego czyszczenia.

Czas mycia samochodu

Aby jakakolwiek reakcja chemiczna przebiegła pomyślnie, potrzeba trochę czasu. Czas potrzebny do zajścia reakcji zależy od rodzaju chemii, rodzaju realizowanego programu, ilości zanieczyszczeń i temperatury. Zrobotyzowane myjnie samochodowe wykorzystują szybko działające rodzaje chemii samochodowej, które są znacznie droższe niż tradycyjne chemikalia, ale zwiększają przepustowość sprzętu ze względu na niewielkie lub żadne przerwy chemiczne (roboty aplikują i uszczelniają chemikalia szybciej niż ludzie). Skoro mowa o upale, to przy +30 i powyżej, szczególnie na słońcu, należy obniżyć stężenie detergentu, aby zwiększone tempo odparowywania wody nie doprowadziło do lawinowego wzrostu stężenia detergentu i jego krystalizacji na powierzchnia. Podczas uruchamiania w pełni automatycznej myjni bezdotykowej wybór sprzętu jest kluczowym krokiem. ważniejsza niż lokalizacja.