Ile kosztuje kremacja psa? Niejednokrotnie dochodzi do incydentów, w których właściciele stają przed trudną decyzją o tym czy uśpić swojego zwierzaka. W zdecydowanej większości przypadków jest to bardziej humanitarne rozwiązanie, niż czekać, aż nasz pupil w męczarniach umrze. Prędzej czy później będziemy musieli zmierzyć się z koniecznością skremowania naszego przyjaciela, aby mógł spoczywać w należytym spokoju.

Na czym polega proces kremowania psów? W jaki sposób kremowane są psy? Ile może wynosić koszt kremacji indywidualnej i zbiorowej? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Na czym polega proces kremowania psów?

krematorium dla zwierząt cena w kołobrzeguNie trzeba tego przeżyć, aby móc wywnioskować, że śmierć pieska to dla właściciela to bardzo ciężka próba. Jest to szczególnie widoczne w przypadku, gdy właściciel i zwierzę są do siebie przywiązani. Kiedy już zorientujemy się, że psa z nami już nie ma, nadal musimy podejmować racjonalne decyzje i zastanowić się, co w związku z tym faktem zrobić. Jednym z najlepszych rozwiązań jest kremacja. Nie we wszystkich miejscowościach znaleźć można specjalne cmentarze do grzebania zwierząt – te dopiero w ostatnich czasach częściej się pojawiają. Na dzień dzisiejszy nie możemy grzebać zwierząt w żadnym innym miejscu – jest to niezgodne z państwowymi normami sanitarnymi. W końcu zwłoki w każdym przypadku mogą zostać wykopane przez dzikie zwierzęta, a to może prowadzić do źródła chorób dla wszystkich, zarówno innych zwierząt, dzieci, jak i dorosłych. Sama kremacja odbywa się w specjalnych piecach, które powszechnie znane są jako krematoria. Jeśli chodzi o temperaturę spalania – niekiedy wynosi ona nawet 1000 stopni Celsjusza. W konsekwencji ciało pali się w granicach od godziny do trzech godzin. Nie możemy zapominać o bardzo ważnej kwestii, bowiem proces kremacji dorosłych zwierząt może być zarówno ogólny, jak i indywidualny. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z jednoczesnym spalaniem kilku zwierząt. W konsekwencji cena jest nieco niższa, my jednak nie otrzymamy prochów po zmarłym przyjacielu. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się na indywidualną kremację psów i kotów, wówczas spaleniu ulega jedynie jedno ciało. Piece skonstruowane są w taki sposób, że mogą spalać zarówno małe zwierzaki, jak i duże osobniki, których waga przekracza nawet 220 kg. Zanim dostarczymy zwłoki do krematorium, należy dokładnie zastanowić się, jaki rodzaj kremacji będzie zamawiany. Koszt indywidualnej kremacji jest nieco wyższy, jednocześnie zależny od tego, jaka jest waga zwierzęcia. Osobista kremacja może być przeprowadzona w obecności właściciela, o ile mamy na to ochotę. Po całym procesie prochy przekazywane są właścicielowi. W niektórych zakładach krematoryjnych istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych usług w postaci reportażu lub fotografii pamiątkowej ku czci zmarłego zwierzęcia. 

Polecamy uwadze:

W jaki sposób kremowane są psy?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że ogólna kremacja zwierząt domowych odbywa się w specjalnych fabrykach. Nieco inaczej wygląda to w przypadku indywidualnych zabiegów kremacyjnych- te mogą być wykonywane tylko i wyłącznie w specjalnych pomieszczeniach weterynaryjnych. Różnica pomiędzy wcześniej wspomnianą kremacją osobistą, a tą ogólną polega nie tylko na cenie, ale również na tym, jaki mamy stosunek do zwierzęcia. W przypadku państwowych zakładów przetwórczych kremacja odbywa się jeszcze na starych zasadach. Zwierzęta umieszczane są bowiem w garści krematoriów. Odmiennie wygląda to w przypadku prywatnych zakładów. Ogromną korzyścią płynącą z indywidualnej kremacji jest możliwość zakupu relacji foto i wideo. Jeśli jednak nie jest to dla nas wystarczające, możliwa jest obecność osobista w danej lokalizacji. Drugą zaletą prywatnego krematorium jest oddzielenie od innych zwierząt. W konsekwencji na specjalne życzenie możliwe jest zabranie szczątek w postaci popiołu ze sobą.

Ile może wynosić koszt kremacji indywidualnej i zbiorowej?

 Aby mówić o kosztach kremacji, należy podzielić je na w zależności od metody. W przypadku kremacji indywidualnej za psa poniżej 10 kilogramów zapłacimy od 300 do 400 złotych. Zwierzę od 10 kg do 25 kg to koszt około 500 zł. W przypadku największych psiaków (od 40 kg do 60 kg) musimy liczyć się z koniecznością zapłaty nawet 1000 zł. Oczywiście są to tylko przykładowe ceny, które mogą różnić się w zależności od konkretnego miejsca z różnych powodów. O połowę mniej zapłacimy w przypadku kremacji zbiorowej. Jeśli pies waży mniej niż 10 kg, wówczas należy uiścić zapłatę oscylującą w granicach 150-200 zł. Przyjaciel ważący 10-25 kg będzie nas kosztował od 300 do 400 zł. Waga wynosząca od 25 do 40 kg to około 300-400 zł, natomiast kremacja zbiorowa największych psów to opłata nawet 600 zł. Dodatkowo niekiedy musimy pamiętać o opcjonalnych wydatkach. Poniesiemy je, jeśli zdecydujemy się na usługę transportu psa lub gdy kremacja będzie miała w niedzielę lub święta.