Jak obliczyć, ile tapety potrzeba? Nowoczesne, modne tapety do przedpokoju i innych domowych pomieszczeń to dziś powszechny standard. Kupimy je w niezliczonych kolorach, odcieniach, wzorach i fakturach. Dobre jakościowo tapety są trwałe, a niektóre można nawet wielokrotnie prać i malować. Te najlepsze ozdabiają pomieszczenie przez wiele lat bez konieczności ich regularnego odnawiania. Ponadto są one bezpieczne dla człowieka i można ją łatwo skleić – nawet samodzielnie.

Szerokość rolki tapety wynosi zazwyczaj 53, 70 lub 106 centymetrów. Długość jest z kolei standardowa i wynosi nieco ponad 10 metrów, a w rzadkich przypadkach – 25 metrów. Obliczenie, ile tapety i kleju będzie potrzebne do sklejenia pomieszczenia, nie będzie trudne. Wszystkie tapety są oznaczone specjalnymi ikonami, które wskazują warunki ich działania i klejenia. Szerokie, profesjonalne tapety do obiektów użyteczności publicznej z reguły nie jest tak powszechnie dostępne jak zwykłe.

Zastosuj odpowiednie obliczenia

Z pomocą przyjdzie Ci następująca formuła: musisz pomnożyć szerokość ściany przez jej wysokość. Da ci to wynik, ile metrów kwadratowych tapety potrzebujesz do jej pokrycia. Standardowe rolki tapet, jakie znajdziemy w polskich sklepach mają wymiary 10,05 m na 0,53 m, co daje nam 5 metrów kwadratowych.

Teraz wystarczy podzielić powierzchnię ściany przez powierzchnię rolki. Dla przykładu: interesuje Cię nowa tapeta w korytarzu. Jeśli wysokość ściany w tym miejscu wynosi 2,80 cm, jej szerokość zaś 5 m, oznacza to 14 metrów kwadratowych. Możesz być więc pewien, że potrzebujesz niecałych trzech rolek tapety 10,05×0,53, żeby pokryć całą jej powierzchnię. Ważne! Wszystkie operacje muszą być obliczane w tych samych jednostkach, najlepiej w metrach. Warto też pamiętać, że nie wszystkie tapety są jednolite i niektóre trzeba dzielić na pasy w ten sposób, by ich wzory pasowały do siebie. Często mają tak tapety dziecięce, które z reguły są dość wymyślne. Na opakowaniu każdej tapety powinna zawierać się na ten temat odpowiednia informacja. Wskazuje ona długość lub interwał, po którym wzór tapety się powtarza – tego właśnie wzoru należy przestrzegać.

Ile waży rolka tapety o szerokości metra?

Wprawdzie papier z włókniną potrafi trochę ważyć, ale na koszt dostawy ma wpływ nie waga, a wielkość rolek. Czasem jednak wiedza o tym, ile waży dana rolka może się przydać – do różnych zastosowań. Jeśli chodzi o podział na wagę, najczęściej mamy do czynienia z trzema rodzajami tapet. Najprostsza i tania tapeta na prostym papierze, który łatwo się odrywa waży ok. 40 gramów na metr kwadratowych. 10-metrowa rolka waży wówczas mniej niż pół kilo! Są to często tapety dla dzieci, które niekoniecznie muszą posiadać ekstremalną wytrzymałość. Tapeta na twardym papierze lub na podłożu winylowym, która z łatwością wytrzymuje własny ciężar waży ok. 80 gramów na metr kwadratowy, dzięki czemu 10-metrowa rolka waży około kilograma. To dość popularne rodzaje tapet, które stosuje się w różnego rodzaju pomieszczeniach. W końcu mamy wielowarstwowe tapety winylowe i flizelinowe, których często nie da się zerwać nawet siłą. Tu z kolei mamy do czynienia z wagą ok. 120 gramów na metr kwadratowy. 10-metrowa rolka waży zatem około półtora kilograma. Zazwyczaj taką wagę osiągają tapety do obiektów użyteczności publicznej, które często mają nawet więcej, niż 10 metrów długości. Generalnie waga zależy też od wilgotności i gęstości podłoża. Z zasady jednak materiał tapety pozwala jej wytrzymać własny ciężar na długości 3-4 metrów, nawet jeśli jest posmarowana klejem.

Zobacz również:

Gdzie jest góra, a gdzie dół tapety?

W tym przypadku górna krawędź znajduje się na końcu rolki, a dolna – w jej środku. Osoba, która stoi na stołku trzyma dłońmi górną krawędź tapety na wybranym poziomie poziomie, dolną zaś rozwija się i odcina. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku tapety jednokolorowej lub o niejasnym wzorze nie ma znaczenia, w którym kierunku będziemy ją kleić. Symetryczna tapeta w kwiaty może jednak wymagać dokładnego sprawdzenia, gdzie jest “początek”, a gdzie “koniec”.

Przeznaczenie tapet o dużych rozmiarach

Duże pomieszczenia, takie jak sale wystawowe, koncertowe, czy też wnętrza baraków obozów wojskowych także można tapetować. Przeznacza się do tego specjalne tapety do obiektów użyteczności publicznej. Długość rolki takiej tapety wynosi 25 metrów, a czasem nawet i jeszcze więcej. Aby rozłożyć i przykleić taką tapetę, potrzeba kilku osób jednocześnie. Nie jest to więc idealny wybór na tapetę w korytarzu – ich grubość i masa jest znacznie większa, niż w przypadku zwykłej tapety. Szorstka i wytrzymała powierzchnia jest natomiast nieodpowiednia w przypadku mieszkania, gdzie będzie to wyraźnie widoczne. Wybór takich tapet nie jest duży i jest mało prawdopodobne, aby można je było znaleźć w sklepie. Dodatkowo tego rodzaju tapeta może mieć grubość większą niż 2 metry. Skąd taki rozmiar? Obraz, jaki się na nich znajduje musi pokrywać całość tapety, przez co nie widać “szpar” i wgłębień między jej poszczególnymi elementami.