Jakie rolety zewnętrzne wybrać – wybór odpowiednich rolet do domu to nie tylko kwestia estetyki i ładnego dodatku widocznego we wnętrzach pokoi. To także elementy spełniające funkcje użytkowe, pozwalające chronić wnętrza przed wzrokiem przechodniów, wpadaniem promieni słonecznych w upalne dni czy też, jak w przypadku rolet zewnętrznych – antywłamaniowych, pozwalają one chronić wnętrze domu czy mieszkania przed wtargnięciem do środka osób niepowołanych. Jakie rolety wybrać, czym się różnią między sobą i jakie rozwiązania stosowano kiedyś, gdy rolety i markizy nie były popularne w Polsce.

Rolety różnego rodzaju to element aranżacji okien w wielu domach – zagościł stosunkowo niedawno w polskich mieszkaniach

Coraz więcej osób decydując się na wystrój swojego wnętrza mieszkania czy domu, rezygnuje z firanek oraz zasłon. Przez wiele dziesięcioleci w Polsce był to nieodłączny element estetyki okiennej. Dzisiaj jednak w wielu mieszkaniach młodych osób zasłon oraz firan już nie spotkamy. Skąd wzięła się taka zmiana? Tutaj odpowiedź jest prosta. Od kiedy na polskim rynku zaczęły pojawiać się rolety okienne i coraz więcej osób zaczęło je montować u siebie, wówczas dla wielu okazało się, że firany z zasłonami są zbędne, wymagają zdecydowanie więcej pracy przy nich. Ściąganie, pranie, zakładanie, to czynności, które są czasochłonne i nie dostarczają zbyt wiele satysfakcji. Opcja z wykorzystaniem rolet jest o wiele bardziej ergonomiczna, szybsza. Zasłony wiszące w oknach oprócz funkcji estetycznej i ozdabiania pomieszczenia, to spełniały także swoją funkcję zasłaniania okna. Jest to przydatne w kilku przypadkach.

Coraz więcej osób rezygnuje w mieszkaniach z wieszania firan i zasłon – rolety zasłaniające okna – skąd wzięła się ich popularność?

Kiedy mamy bardzo słoneczne dni latem, a temperatury sięgają zawrotnych wartości, wówczas dobrze jest zasłonić okno przed promieniami słonecznymi. Dzięki temu pomieszczenia będą się zdecydowanie mniej nagrzewać, a domownicy także bez klimatyzacji wśród swoich czterech ścian będą czuli się jak najbardziej komfortowo. Drugą ważną użytkową funkcję, jaką pełnią zasłony, to możliwość zasłonięcia okien wieczorem, kiedy w pokoju jest zapalone światło i wszystko widać z zewnątrz. Jeśli chcemy uniknąć wzroku przechodniów, którzy zaglądali do naszego okna, to właśnie do tego celu wykorzystywano zasłony. Natomiast kiedy pojawiły się na rynku rolety na okna, to coraz więcej osób zaczęło sięgać właśnie po nie. Na początku były metalowe – paski, które się rozsuwały, aby światło wpadło do środka pomieszczania i zasuwały, kiedy chcieliśmy zakryć całe okno. Przez długo czas takie właśnie rolety cieszyły się bardzo dużą popularnością. Były jednak dosyć ciężkie i zostały po jakimś czasie wyparte przez ich lżejsze – materiałowe odpowiedniki. Najpopularniejsze żaluzje dzisiaj to te, które przyczepiane są na górze ramy okiennej, swobodnie zwisają z rolki na oknie, a z jednej strony znajduje się sznureczek, dzięki któremu w każdej chwili można roletę zwinąć, odsłaniając dostęp do światła dziennego.

Popularne rolety materiałowe w wielu domach – skąd wynika zapotrzebowanie na taki rodzaj żaluzji?

Rolety materiałowe zyskały swoją popularność między innymi dzięki bardzo prostemu montażowi, przystępnej cenie, która pozwala na zakup wielu osobom. Co więcej, rolety te występują w różnych kolorach i odcieniach, dlatego z czasem zaczęły pełnić również funkcję estetyczną, będąc elementem kolorystycznym w przestrzeni mieszkania. Wybierając rolety, warto zdecydować się na neutralny, ale jednolity kolor, który będzie pasował do wszystkich pomieszczeń. Z jednej strony będzie to wyglądało spójnie i estetycznie z zewnątrz, z drugiej zaś strony będzie to kolorystyczny motyw przewodni w naszym mieszkaniu, który może przewijać się przez różne pokoje. Z kolei dla osób mieszkających na co dzień w domach, gdzie okna usytuowane są dosyć nisko, bardzo ważnym elementem są rolety zewnętrzne, czyli rolety antywłamaniowe.

Rolety zewnętrzne – antywłamaniowe, pozwalające uchronić mieszkanie przed wtargnięciem do środka osób niepowołanych – jakie znajdziemy na rynku

Na rynku znajdziemy rolety zewnętrzne automatyczne, które będą się zasuwały i odsuwały za pomocą pilota albo możemy zdecydować się na rolety ręcznie zaciągane. Rolety te będą różniły się między sobą zarówno pod względem jakości, a co za tym idzie także pod względem ceny. Rolety zewnętrzne mają specjalne oznaczenia, które określają na ile skuteczne są konkretne rolety antywłamaniowe. Im wyższa jakość materiałów i zabezpieczenia, tym trudniej dostać się do środka domu, a także cena również w takim przypadku wzrasta. Warto jednak pamiętać, że zakup takich rolet jest inwestycją na lata i po zamontowaniu ich na naszych oknach, będą nam służyły możliwie jak najdłużej. Dzisiaj w domkach jednorodzinnych, wolnostojących jest to już standard. Podobnie jeśli chodzi o mieszkania na parterze, gdzie również można dostać się przez okno do środka z zewnątrz. Wówczas warto rozważyć zakup rolet zewnętrznych, które mogą pomóc nam uchronić nasze mienie od kradzieży czy dewastacji.